17. november

Milí študenti,

17. novembra oslavujeme nielen Deň boja za slobodu a demokraciu, štátny sviatok pripomínajúci Nežnú revolúciu v roku 1989, ale aj Medzinárodný deň študentstva. Možno neviete, že súvisí s udalosťami z roku 1939, kedy sa v deň výročia vzniku Československa konala v Prahe demonštrácia proti nacistickej okupácii. Reakciou bola streľba do davu, ktorá si vyžiadala životy dvoch ľudí. Jedným z nich bol študent medicíny Karlovej univerzity Jan Opletal, ktorého pohreb sa spontánne premenil na masovú manifestáciu proti nacizmu. Odpoveďou bol útok okupantov v noci na 17. novembra na vysokoškolské internáty v Prahe a v Brne a odvlečenie viac ako 1200 študentov do koncentračného tábora v Saschenhausen a Hitlerov príkaz zatvoriť všetky české vysoké školy na tri roky. Na pamiatku týchto udalostí bol o dva roky neskôr vo Veľkej Británii 17. november vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva.
Študenti zohrali významnú úlohu v našich dejinách po druhý krát v roku 1989. Novembrové udalosti začali v predvečer 17. novembra v Bratislave demonštráciou skupiny študentov za zmenu školského systému a o deň neskôr sa konala v Prahe veľká spomienková akcia na udalosti z roku 1939, ktorá sa zmenila na demonštráciu za zmenu školského i celého politického systému. Vyvolala brutálny policajný zásah proti demonštrantom, čo odštartovalo takzvanú Nežnú revolúciu spojenú s pádom totalitného režimu v bývalom Československu.
Mladým ľuďom nikdy nechýbala odvaha, preto boli vždy považovaní za hybnú silu národa. Posledné mesiace a týždne nám ukazujú, že pokojné časy nie sú samozrejmosťou - žijeme v dobe, ktorá každý deň prináša nové prekvapenia. V dobe, kedy si tak veľmi uvedomujeme, ako nám chýba blízkosť rodiny, priateľov, spolužiakov, kolegov.

Milí študenti, nech tento sviatočný deň je začiatkom lepších časov, nech sa skoro stretneme v priestoroch našej fakulty, nech sa Vám darí všetko, do čoho sa pustíte s presvedčením a s láskou. Nežná revolúcia v roku 1989 nám priniesla nové možnosti. Kto očakával, že to bude automaticky znamenať iba vývoj k lepšiemu, zákonite sa musel dožiť sklamania. Demokracia je príležitosť, nie záruka úspechu. Je aj na Vás, ako ďalej po 31 rokoch s touto príležitosťou naložíte. Demokracia potrebuje našu všímavosť, pamäť, angažovanosť a schopnosť spolupracovať. Aby sme boli hodní odkazu novembra.

V mene celého vedenia Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie TUKE

Vaša dekanka Iveta Vasková