Naše kolegyne v Belgicku

V dňoch 28.- 30.03.2023 naše kolegyne Martina Laubertová a Zita Takáčová z pracoviska Ústavu recyklačných technológií absolvovali pracovnú cestu v Belgicku, na ktorej v prvý deň navštívili spoločnosť VITO v Mol, európsku, nezávislú, výskumno-technologickú organizáciu. Vo VITO prezentovali dve prednášky na tému "Život, štúdium a recyklácia na Slovensku" a " Recyklácia použitých prenosných lítiových batérií a akumulátorov". Následne absolvovali exkurziu po spoločnosti s odborným výkladom a mali možnosť prezrieť si rôzne technické zariadenia. Nasledujúci deň absolvovali stretnutie s odborníkmi z praxe a univerzít vo Flanders Metals Valley (FMV). FMV je organizácia, ktorá zastrešuje spoločnosti a inštitúcie pôsobiace v metalurgickom sektore v spolupráci s univerzitami vo Flámsku. V rámci Flanders Metals Day 2023 absolvovali odborné exkurzie v dvoch spoločnostiach v závodoch Umicore a Aurubis v Olene. V Aurubise mali možnosť vidieť výrobu medených anód (prevádzka tavenia) a medených katód (prevádzka elektrolýzy). V spoločnosti Umicore zase videli recykláciu čistých technológií výroby high-tech materiálov na báze kobaltu a germánia (prevádzka zonálnej rafinácie). Tieto materiály s obsahom Ge možno nájsť v nabíjateľných batériách a solárnej energii.

Ďakujeme organizácií Flanders Metals Valley v zastúpení Kristof Nelis, Coordinator Flanders Metals Valley a organizácií VITO v zastúpení Ing. František Kukurugya, PhD. Researcher at VITO.