Na FMMR sme otvorili moderné korózne laboratórium

Na FMMR sme otvorili moderné korózne laboratórium

Vo štvrtok 8. decembra 2020 sa na pôde Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach uskutočnilo otvorenie nového moderného Laboratória vysokoteplotných koróznych procesov (LVKP).

V spolupráci s Výskumno-vývojovým centrom Železiarní Podbrezová (ŽP VVC, s.r.o.), ktoré sú výrobcom rúr pre energetický priemysel a Ústavom materiálov a inžinierstva kvality FMMR TUKE bola navrhnutá koncepcia zariadenia pre vysokoteplotné korózne testy energetických ocelí, ktoré je kľúčovým zariadením vybudovaného laboratória.

Ide o jedinečné zariadenie na testovanie rôznych typov energetických ocelí v simulovaných podmienkach spaľovania fosílnych palív a biomasy. Laboratórium zároveň poskytuje ďalšie možnosti testovania ocelí v rôznych iných typoch atmosfér pri teplotách do 650 °C a dlhodobých expozíciách.

Výstupy LVKP budú tvoriť základ odporúčaní pre výrobcov produktov z energetických ocelí, ktoré zaistia vysokú spoľahlivosť tepelne – energetických zariadení. Zároveň poskytnú relevantné informácie pre prevádzkovateľov zariadení, ktoré pracujú v korózne náročných podmienkach pri zvýšených teplotách.

Jedinečné pecné zariadenie na Slovensku na testovanie energetických ocelí

plagat.pdf (38 KB)