Fakulta

PoÚtStŠtPiSoNe
Loading backend data

"Ak sa človek má stať človekom, musí sa vzdelávať."

Jan Amos Komenský

Príhovor vedenia fakulty

Vážené kolegyne, vážení kolegovia, milé študentky a študenti,

sme na prahu nového obdobia, plní očakávaní, čo nám prinesie. Aké bude? Stojíme pred neľahkými, ale dosiahnuteľnými cieľmi. Tak ako svet, tak ako Slovensko, tak aj naša fakulta je v neustálom procese transformácie, musíme reagovať na nové výzvy a inovovať študijné programy v súlade s dianím na Slovensku i vo svete.

Pre Fakultu materiálov, metalurgie a recyklácie hlavnými prioritami boli, sú a budú odbornosť, prepojenosť na prax, uplatniteľnosť a rodinná atmosféra. Našou ďalšou prioritou je vzbudiť záujem u mladých ľudí a ukázať im cestu budúcnosti v modernom svete obklopenom materiálmi, digitalizáciou a zelenými technológiami. V neposlednom rade je dôležité aj naše ďalšie samovzdelávanie, čím sme pripravení reagovať na potreby zajtrajška.

Trendy v priemysle z predchádzajúcich období zostávajú naďalej aktuálne, menia sa však priority ich nasadzovania. Tempo implementácie pokročilých digitálnych technológií sa zrýchľuje. Rovnako aj škálovanie už zavedených inteligentných riešení.

Máme odvážnu víziu a stratégiu pre budúci rozvoj našej fakulty. Spoločne hľadáme cesty, ako dať obsah vzdelávaniu a výučbe pre 21. storočie. Je to úžasné dobrodružstvo. Vysokoškolské vzdelávanie má totiž výnimočnú úlohu – poskytnúť dnes špičkové znalosti mladým ľuďom s cieľom dokázať riešiť problémy zajtrajška.

Fakulta má dnes vypracovaný jasný plán svojho rozvoja v oblasti budovania nových laboratórií, ktoré posilnia náš vedecký výskum, spoluprácu s priemyslom a určite prilákajú nových študentov. Sme fakultou tvorcov materiálov, odborníkov na jeho výrobu, spracovanie, použitie a recykláciu.

Našim cieľom je prebudovať našu fakultu na:

  • najlepšiu materiálovú fakultu na Slovensku,
  • jedinú a jedinečnú fakultu moderného hutníctva, spracovania kovov a zlievarenstva,
  • centrum Slovenska v recykláciách druhotných surovín,
  • fakultu aplikovanej chémie

Spolupráca:

Fakulta je otvorená čo najširšej spolupráci s fakultami TUKE, košickými univerzitami, SAV a európskemu priestoru v oblastiach vzdelávania, vedy a výskumu. V čo najväčšej miere spolupracujeme s priemyslom, ktorému ponúkame know-how fakulty, kapacitu pre spoločné laboratóriá, výskumné a vývojové projekty, ktoré budú realizované ako na fakulte, tak aj na pôde priemyselného partnera.

Vzdelávanie:

Pripravujeme úplne nové študijné programy, ktoré priamočiaro v náležitej kvalite vzdelajú študentov vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia. Vytvárame študijné programy v anglickom jazyku, ktoré ponúkneme aj zahraničným študentom. Ako jedna z mála fakúlt na Slovensku budeme vzdelávať študentov aj v oblastiach „the big science“ pri využití synchrotronových, neutrónových a FEL zdrojov.

Veda:

Fakulta je fakultou realizujúcou špičkový výskum materiálov, technológií spracovania, modernej metalurgie, recyklácie a aplikovanej chémie. Neanalyzujeme len cudzí materiál, ale vo svojich laboratóriách vyrábame nové pokrokové materiály a následne ich hodnotíme pomocou najmodernejšej analytickej infraštruktúry. Na fakulte vytvárame podmienky pre prácu nových špičkových vedcov, lídrov vedeckých skupín a excelentných pedagógov.

Radi by som pri tejto príležitosti vyslovili nádej, že naša fakulta bude aj naďalej šíriteľkou vzdelanosti, že bude vychovávať ďalšie a ďalšie generácie bakalárov, inžinierov a doktorandov a bude svedkom formovania budúcich generácií našich potomkov. Je to v našich rukách...

Chceme využiť príležitosť, že práve Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach môže byť tou hybnou silou našej spoločnosti. Vzdelanie sú základy, na ktorých staviame našu budúcnosť a keď sa spoja vedomosti a zanietenie pedagógov na FMMR, moderné myslenie našich súčasných i budúcich študentov a praktické skúsenosti usilovných študentov z praxe s podporou priemyselných partnerov, SME SPOLOČNE NA NAJLEPŠEJ CESTE VPRED.

S úctou

vedenie Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach