FMMR na Dni otvorených dverí TUKE

FMMR na Dni otvorených dverí TUKE

Tohoročný Deň otvorených dverí Technickej univerzity v Košiciach bol pre Fakultu materiálov, metalurgie a recyklácie prelomový. Bolo to totiž prvý raz, čo sa predstavila nielen s novým menom ale aj s novou tvárou. Červené tričká s  motívom, ktorý zdobí aj steny na treťom a štvrtom poschodí sídla fakulty a takisto aj propagačné materiály, boli v záplave tisícok návštevníkov podujatia jednoducho neprehliadnuteľné. FMMR chytila nový vietor do plachiet. Svedčí o tom nielen výzor sídla fakulty,  ale tiež množstvo čerstvých nápadov, s ktorými sa predstavila. Keďže je Slovensko najväčším výrobcom automobilov na svete v prepočte na jedného obyvateľa, celá prezentácia FMMR sa tento rok niesla v duchu previazanosti študijných programov fakulty na toto priemyselné odvetvie.

Pred budovou Univerzitnej knižnice stálo nablýskané športové audi s poznávacou značkou TU FMMR, na ktorom neúnavný Tomáš Vindt demonštroval stredoškolákom dôležitosť metalurgie, materiálov a recyklácie pri výrobe áut, čím sa  ich snažil upozorniť na perspektívu štúdia na fakulte. „Páči sa vám toto auto? Keď budete študovať u nás, máte šancu voziť sa v niečom podobnom, pretože naši absolventi sú veľmi žiadaní a viacerí z nich vedú významné spoločnosti,“ lákal s úsmevom mladých ľudí Tomáš. Zároveň im vysvetľoval zrejmý fakt, ktorý si však iba málokto uvedomuje, že na začiatku výroby každého automobilu stoja hutníci, resp. metalurgovia, pretože bez kovov by žiadne auto nebolo možné vyrobiť.

V priestoroch knižnice zas študenti a zamestnanci fakulty prezentovali ďalšie študijné programy. Lákadlom bola aj hracia konzola, na ktorej si záujemcovia mohli vyskúšať riadenie pretekárskeho auta na trati rallye vo virtuálnej realite.

Program DOD na Fakulte materiálov, metalurgie a recyklácie vyvrcholil poludňajším žrebovaním výhercu novučičkého tabletu Samsung Galaxy Tab. E. Jeho novou, šťastnou majiteľkou sa stala študentka Andrea Šavuličová zo Strednej odbornej školy technickej z Michaloviec. Ako sa nám priznala, do Košíc prišla preto, že po skončení strednej školy plánuje študovať dopravný odbor a keďže FMMR okrem iných študijných programov ponúka aj logistiku dopravného podniku, využila možnosť prísť a dozvedieť sa viac.

Do Košíc na Deň otvorených dverí TUKE prišlo množstvo mladých ľudí najmä zo stredných škôl z Košického, Prešovského i Banskobystrického. Podľa organizátorov záujem verejnosti prekonal ich očakávania z minulosti. Vlani sa na tomto podujatí zúčastnilo približne 3000 študentov.

Návštevu na FMMR si pochvaľovali aj študenti Súkromnej strednej odbornej školy hutníckej Železiarní Podbrezová. Podľa učiteľov a bývalých absolventov fakulty bola organizácia DOD na veľmi vysokej úrovni, o čom podľa ich slov vypovedali aj reakcie študentov. Hneď po príchode na univerzitu si žiakov rozdelili do troch skupín pridelení sprievodcovia. Ich úlohou bolo sprevádzať návštevníkov po jednotlivých laboratóriách a učebniach. Absolvovali prednášku o možnostiach štúdia na VŠ, ktorú prezentovala doc.Ing. Dana Baricová, PhD..
,,Na ceste domov niektorí živo diskutovali o tom, čo videli a ako to na nich zapôsobilo, preto verím, že sme žiakom pri ich budúcom rozhodovaní pomohli a mnohí už začali po tomto dni uvažovať nad štúdiom na fakulte,“ uviedla učiteľka a absolventka Erika Honková.

„Našou snahou počas Dňa otvorených dverí bolo, aby sa študenti presvedčili, že naši absolventi majú uplatnenie v praxi a že sa u nás oplatí študovať,“ konštatoval prodekan fakulty Dušan Oráč.

Záštitu nad DOD prevzalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, generálnym partnerom bola spoločnosť  Slovenský plynárenský priemysel. Súčasťou aktivít v rámci DOD boli aj dve panelové diskusie, pričom so študentmi sa v nových priestoroch Univerzitnej knižnice stretli vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek, ale aj vysoký úradník EK z Bruselu a bývalý československý minister životného prostredia Ladislav Miko a tiež zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR, košického združenia IT Valey a spoločnosti U. S. Steel Košice.

-lk-