Odborná prednáška - Využitie vysoko-energetickej rtg difrakcie a rtg zobrazovania ako komplementárnych techník v materiálovom výskume.

Dňa 26.10.2023 sa na Fakulte materiálov, metalurgie a recyklácie TUKE bude konať prednáška na tému: Využitie vysoko-energetickej rtg difrakcie a rtg zobrazovania ako komplementárnych techník v materiálovom výskume.

Prednášajúci:

Štefan Michalik, PhD.,

Beamline Scientist
Diamond Light Source
Didcot, OX11 0DE
United Kingdom

Čas a miesto konania prednášky: 10:00 - 11:00 v miestnosti OFZ L9_404, 4. poschodie, Hlavná budova TUKE, Letná 9
Krátka anotácia prednášky: V úvode prednášky bude predstavené vysoko-energetické (53 – 145 keV) röntgenové experimentálne stanovište I12-JEEP, ktoré je súčasťou veľkého národného synchrotrónového zariadenia Diamond Light Source v Didcote (nedaľeko Oxfordu) v Spojenom kráľovstve. I12-JEEP stanovište predstavuje všestranný inštrument kombinujúci techniky röntgenového rozptylu a zobrazovania využívané pri štruktúrnej charakterizácii kovových i nekovových materiálov, chemických produktov, geologických, paleontologických či biologických vzoriek. Extrémne vysoká intenzita synchrotrónového žiarenia v porovnaní s laboratórnymi zdrojmi röntgenového umožňuje realizáciu in-situ a operando meraní a pozorovaní procesov bežne so sub-sekundovým rozlíšením. V tejto časti prednášky bude popísaných niekoľko vybraných difrakčných experimentov zameraných napríklad na štúdium štruktúrnych zmien počas cyklického zaťažovania Ti zliatín, či kompozitných materiálov alebo evolúcie precipitátov počas rýchlej deformácie V Al-zliatinách. Prezentovaný bude príklad využitia tomografie pri sledovaní mechanizmu intermetalických fáz alebo formovaní trhlín počas ťahových experimentov. V poslednej časti prednášky bude predstavená novorozvíjajúca sa techniku 3DXRD umožňujúca štúdium deformácie jednotlivých zrn „kvázi“ polykryštalického materiálu. Na záver bude uvedených poznámok o možnosti získania meracieho času na stanovišti I12-JEEP.

Vzhľadom na atraktivitu prednášanej témy a skúseností prednášajúceho pozývame všetkých zamestnancov, doktorandov a študentov na uvedenú prednášku.

Pedagógovia, ktorí majú v uvedenom čase výučbu, môžu výučbu prerušiť a prísť spolu so študentmi na prednášku.

Účasť doktorandov je vysoko odporúčaná.

Tešíme sa na účasť.

Vedenie FMMR