MonTueWedThuFriSatSun

Ing. Peter Tatarko, PhD., Ústav Anorganickej Chémie, Slovenská Akadémia Vied, Bratislava, Slovensko

Ing. Peter Tatarko, PhD. absolvoval Hutnícku fakultu na Technickej univerzite v Košiciach v rokoch 2002 – 2007, v študijnom odbore materiálové inžinierstvo. Po ukončení inžinierskeho štúdia, pokračoval v doktorandskom štúdiu na Ústave Materiálového Výskumu Slovenskej Akadémie vied v Košiciach, ktoré úspešne ukončil v roku 2011. Jeho mimoriadne vedecké výsledky počas doktorandského štúdia boli v roku 2010 ocenené nadáciou Intenda, kde ako víťaz celoslovenskej súťaži doktorandov v oblasti technických vied, získal prestížny individuálny grant. V nasledujúcom roku 2011 získal prestížne ocenenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča mladým vedcom “Za príspevok k vedeckému poznaniu a k rozvoju vedy na Slovensku v oblasti technických vied”. V roku 2012 pracoval na Ústave Fyziky Materiálů, Akadémie Věd České Republiky v Brne, kde bol súčasťou medzinárodného vedeckého tímu v pozícií Marie Curie Fellow. V roku 2013 získal 1. miesto v I. oddelení vied v súťaži Mladý vedecký pracovník SAV do 35 rokov. Od roku 2014 do 2016 pracoval ako výskumný pracovník na jednej zo 100 najlepších univerzít na svete, Queen Mary University of London. Na Ústave Anorganickej Chémie začal pracovať od roku 2017, kde sa ako samostatný vedecký pracovník zaradil do zboru školiteľov mladých vedeckých pracovníkov a doktorandov. Jeho takmer 10 ročná vedecká kariéra sa orientuje na vývoj nových pokročilých keramických materiálov pre extrémne podmienky, akými sú letecký a raketový priemysel, ale aj bio-keramických materiálov, ktoré slúžia ako kostné náhrady v ľudskom tele.